Tədbir:Gənc Oğlanlar üçün Düşərgə
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi, BMT-nin Əhali Fondunun (UNFPA) və BMT-nin Qadınlar Agentliyinin (UN Women) təşkilatçılığı və “Forest School Azerbaijan”nın dəstəyi ilə Mingəçevirdə “Gənclər Qız Uşaqlarının Dəyərinin Təşviqi və Gender Bərabərliyi Uğrunda” gənc oğlanlar üçün düşərgə keçirilib.
Üç gün ərzində davam edilmiş düşərgənin keçirilməsində məqsəd gənclərin iştirakçılığı yolu ilə qız uşaqlarına münasibətdə cəmiyyətdə mövcud olan stereotiplərin aradan qaldırılmasına və qız övladının dəyərinin təşviqinə dəstək verməkdən ibarət idi.
Düşərgə müddətində iştirakçılar üçün “Cins və gender”, “Məsuliyyətli atalıq”, “Gender bərabərliyi”, “Gender əsaslı cins seçimi və gender əsaslı zorakılıq” mövzularında təlimlər keçirilib.
Həmçinin, onlar “Forest School” təhsil konsepsiyasına uyğun olaraq müxtəlif sosial, emosional, fiziki və intellektual fəaliyyətlərə cəlb olunublar.
Düşərgədə Qax, Lənkəran, Mingəçevir, Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Ağsafa və Tovuzdan olan 15-18 yaşlı oğlanlar iştirak ediblər.

Мероприятие:Лагерь для Юношей
При финансовой поддержке Европейского Союза, Организации Фонда Народонаселения ООН (UNFPA) и Агентства «ООН-женщины» (UN Women) и поддержке Forest School Azerbaijan в Мингячевире был проведен лагерь для юношей «За продвижение ценности девочек и гендерного равенства».
Цель лагеря, который длился три дня, состояла в том, чтобы способствовать устранению стереотипов о девочках в обществе и популяризации ценности девочек посредством участия молодых людей.
В рамках лагеря для участников были проведены тренинги на темы «Секс и гендер», «Ответственное отцовство», «Гендерное равенство», «Выбор пола по признаку пола и гендерное насилие».
Кроме того, юноши участвовали в различных социальных, эмоциональных, физических и интеллектуальных мероприятиях в соответствии с образовательной концепцией Forest School.
В лагере приняли участие юноши 15-18 лет из Гаха, Ленкорани, Мингячевира, Баку, Сумгайыта, Гянджи, Агсафы и Товуза.