Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin sosial sifarişi əsasında “Forest School Azerbaijan” tərəfindən “Atalar məktəbi” proqramının icrası uğurla başa çatıb.
Layihə Sosial Xidmətlər Agentliyinin ailələrin çətin həyat şəraitinə düşməsinin qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirdiyi maarifləndirmə tədbirləri çərçivəsində valideynlərin məsuliyyətli valideynlik bacarıqlarının artırılmasına xidmət edib.
“Atalar məktəbi” proqramının əsas məqsədi ataların valideynlik prosesində iştirakının gücləndirilməsi, ailədaxili münasibətlərin sağlam və dayanıqlı əsaslar üzərində qurulması, oğlan və qız uşaqlarının ailədə bərabər dəyərə malik fərdlər kimi qəbul olunmasının təşviqi, uşaqların fiziki və psixoloji inkişafının daha təsirli şəkildə dəstəklənməsidir. Layihə çərçivəsində müvafiq sahə üzrə bilik və bacarıqlara malik, geniş auditoriya ilə işləmək təcrübəsi olan 10 təlimçi (fasilitator) seçilib və onlar üçün xüsusi hazırlıq təlimləri təşkil edilib. Təlimləri tamamlayan fasilitatorlar 2025-ci ilin dekabr ayı ərzində bölgələrdə atalar üçün maarifləndirici təlimləri və müzakirə sessiyaları keçiriblər.
Proqram Bakı şəhərinin Sabunçu və Binəqədi rayonlarını, Sumqayıt, Gəncə və Lənkəran şəhərlərini, Abşeron rayonunun Xırdalan şəhərini, Masallı, Cəlilabad, Tovuz və Şəmkir rayonlarını əhatə edib. Ümumilikdə 250 ata layihəyə birbaşa cəlb olunub.

Агентство социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения успешно реализовало программу «Школа отцов», которая была разработана организацией Forest School Azerbaijan в рамках социального заказа.
Проект был направлен на повышение навыков ответственного родительства и проведение просветительских мероприятий, которые помогли предотвратить попадание семей в трудные жизненные ситуации. Основная цель программы — усиление участия отцов в воспитательном процессе, укрепление здоровых внутрисемейных отношений, а также продвижение равного восприятия мальчиков и девочек как членов семьи. Особое внимание уделялось поддержке физического и психологического развития детей.
Для реализации программы были отобраны 10 квалифицированных тренеров, обладающих опытом работы с различными аудиториями. Для них были проведены специализированные подготовительные тренинги. Обученные фасилитаторы в декабре 2025 года провели просветительские занятия и дискуссионные сессии для отцов в регионах.
Программа охватила Сабунчинский и Бинагадинский районы Баку, города Сумгаит, Гянджа, Ленкорань, Хырдалан, а также Масаллинский, Джалилабадский, Товузский и Шамкирский районы. Всего в проекте приняли участие 250 отцов.