Formal və qeyri-formal təhsil forması nədir? Onlar arasında fərqlər nələrdir?
“Yer və göy, meşələr və tarlalar, göllər və çaylar, dağ və dəniz əla müəllimlərdir və bizə kitablardan öyrənə biləcəyimizdən daha çox şey öyrədir.”
Con Labbok (Britaniyalı arxeoloq, təbiətşünas, bankir və siyasətçi)
Formal təhsil dövlət təhsil sənədinin verilməsi ilə başa çatan təhsil formasıdır. Ümumi təhsil, ilk peşə-ixtisas təhsili, orta ixtisas təhsili, ali təhsil, yenidənhazırlanma təhsili, təkrar ali və ya orta ixtisas təhsili dövlət təhsil sənədinin verilməsi ilə başa çatdığı üçün formal təhsil hesab edilir. Təlim nəticələri testlər və digər qiymətləndirmə formaları ilə ölçülür.
Belə ki, öyrənmə hər zaman sinif otağında baş vermir və təhsil haqqında sənədin əldə olunması ilə yekunlaşmır. Bu qeyri-formal təhsil forması adlanır.
Qeyri-formal təhsil isə formal mühitindən kənarda müxtəlif kurslarda, dərnəklərdə və fərdi məşğələlərdə əldə edilən və dövlət təhsil sənədinin verilməsi ilə müşayiət olunmayan təhsil formasıdır. Qeyri-formal öyrənmə adətən icma şəraitində keçirilir: kiçik uşaqlar üçün üzgüçülük dərsləri, bütün yaşlar üçün müxtəlif növ idman klubları, oxu qrupları, debat cəmiyyətləri, həvəskar xor və orkestrlər, qapalı və açıq hava fəaliyyətləri və s.
Uşaqların öyrənməsi, təbiəti, ətraf aləmi kəşf etməsi üçün ən uyğun şərait açıq havada öyrənmə mühitidir. Bu öyrənmə mühiti “Forest School” (“Meşə Məktəbi”) təhsil yanaşmasının əsas hissəsidir.
Bəs “Forest School nədir, harada yaranıb və necə inkişaf edib?”
Ən qədim dövrlərdən bəri insanlar yaşamaq üçün əlverişli təbii şəraitlər axtarmış və burada ətraf mühiti öyrənmiş, yaşam şəraitlərini kəşf etmişdir. Məsələn, ilk odun əldə edilməsi, ov vərdişləri, məişət əşyalarının hazırlanması və s. Yəni, bizim təbiətdə öyrənmə, kəşf etmə funksiyalarımız bizim əcdadlarımızdan bizə ötürülmüşdür. Bunun təhsilə yansıması isə əvəz olunmazdır. Çünki biz təbiətin bir hissəsiyik və hər şeyi onun bir hissəsi olaraq öyrənməliyik. Bunun üçün isə bu təhsil yanaşması əvəz olunmazdır.
Forest School demək olar ki, açıq havada keçirilən mütərəqqi, alternativ təhsil modelidir. O, həmçinin, meşə uşaq bağçası, açıq uşaq bağçası və ya təbiət məktəbi kimi də tanınır. Havanın necə olmasından asılı olmayaraq , uşaqlarda təbii açıq məkanlarda oynamağa, kəşf etməyə və öyrənməyə maraq yaradılır. Bu, uşaqları öyrənməni ənənəvi sinif mühitindən kənarda daha dərin və daha vahid yollarla kəşf etməyə sövq edir.
İlk meşə məktəbi 1950-ci illərin əvvəllərində Danimarkada Ella Flautau tərəfindən yaradılmışdır. İdeya onun öz uşaqları və qonşularının uşaqları ilə yaxınlıqdakı meşədə bir araya toplaşması nəticəsində yaranıb.
Lakin bu öyrənmə yanaşması həmçinin dünyanın bir sıra ölkələrində də istifadə edilirdi.
İsveçdə Forest School konsepsiyası keçmiş hərbçi Qosta From (Gösta Frohm) modelinə əsasən yaradılmışdır. Burada Forest School təhsil müəssələri “Yağış və ya Parıltı” (“Rain or Shine schools”) adlanırılırdı. Bu ifadə “istənilən havada” deməkdir.
“Waldkindergarten” və ya “waldkitas” kimi də tanınan meşə bağçaları Almaniyada 1960-cı illərdə yaranmağa başladı, lakin ilk Alman Forest School Bağçası 1993-cü il dövlət tərəfindən dəstəklənən uşaq bağçası kimi rəsmi olaraq tanınmışdı. 2017-ci ilin sonunda Almaniyada bu bağçaların sayı 1500-ü ötdü.
“Bush kindergarten” və ya “bush kindy” meşə uşaq bağçaları 2011-ci ildə Avstraliyada uşaqların rifahı və inkişafı ilə maraqlanan pedaqoq Duq Farqer (Doug Fargher) tərəfindən yaradılmışdır. Hərəkat uşaqları və pedaqoqları məhdud və ənənəvi öyrənmə mühitinin hüdudlarından kənara çıxmağa həvəsləndirir. Bu mühit çimərlik, çəmənlik, kolluq kimi ərazilər idi.
Yapon Forest School və ya Mori-no-ie Yaponiyada gərgin stresli həyat şəraitindən, yüksək texnologiyalardan uşaqları kənarlaşdırıb təbiətlə vəhdət şəraitinə gətirmək üçün cəmiyyət tərəfindən dəstəklənmişdir.
Forest Schoolda əsas fəaliyyət növləri: həftəsonu görüşlər, master klasslar, düşərgələr, layihə əsaslı tədqiqat işləri, ekspedisiyalar və s.
Psixoloq L. Viqotski öz araşdırmalarında öyrənmişdir ki, uşaqlar sosial mühitdə, yaşıdları ilə, qrup şəkilində araşdırmalar edərək daha yaxşı öyrənir və inkişaf edir. Fasilitator sadəcə kənardan dəstək verərək uşağın fəaliyyətini təmin etməlidir.
Uşaqlar üçün yeni bir şeylər öyrənmək, nələrəsə özünün cəhd edib əldə etməyi onların özgüvən və cəsarəti üçün önəmlidir.

Что такое формальное и неформальное образование? Каковы различия между ними?
“Земля и небо, леса и поля, озера и реки, горы и море — отличные учителя. Они учат некоторых из нас большему, чем мы когда-либо сможем узнать из книг.”
Джон Лаббок (британский археолог, натуралист, банкир и политик)
Формальное образование – это форма обучения, которая заканчивается выдачей государственного документа об образовании. Общее образование, начальное профессионально-специальное образование, среднее специальное образование, высшее образование, образование по переподготовке, повторное высшее или среднее специальное образование считается формальным образованием, поскольку оно заканчивается выдачей государственного документа об образовании. Результаты обучения измеряются при помощи тестов и других форм оценивания.
Как мы видим, процесс обучения не всегда проходит в аудиториях и не заканчивается получением документа об образовании. Это и называется неформальным образованием.
Неформальное образование – это форма обучения, осуществляемая вне формальной среды на различных курсах, общих и индивидуальных занятиях и не сопровождающаяся выдачей государственного документа об образовании. Неформальное обучение обычно происходит в группах: уроки плавания для детей младшего возраста, спортивные секции различных видов для всех возрастов, кружки чтения, дискуссионные кружки, любительские хоры и оркестры, мероприятия в помещении и на открытом воздухе и т. д.
Наиболее подходящие условия для обучения детей, изучения природы и окружающего мира – это обучающая среда на открытом воздухе. Эта среда обучения является ключевой частью образовательного подхода Forest School (Лесная Школа).
Но, что такое Forest School, где она возникла и как развивалась?
С древнейших времен люди искали благоприятные природные условия для жизни, изучали окружающую среду и открывали условия для жизни. Например, добыча первых дров, охотничьи навыки, изготовление предметов быта и т. д. То есть наши функции познания и открытия в природе перешли к нам от наших предков. Отражение этого в образовании незаменимо. Потому что мы часть природы, и мы должны учиться всему являясь ее частью. Именно поэтому такой образовательный подход незаменим.
Forest School — это прогрессивная альтернативная модель обучения, которая почти полностью проходит на открытом воздухе. Он также известен как лесной детский сад, детский сад на открытом воздухе или школа природы. Вне зависимости от погоды детям предлагается играть, исследовать и учиться на природе на открытом воздухе. Это побуждает детей исследовать и обучаться более глубоко и целостно, вне традиционной классной обстановки.
Первая лесная школа была основана Эллой Флатау (Ella Flautau) в Дании в начале 1950-х годов. Идея пришла к ней, когда она собралась вместе со своими собственными детьми и детьми ее соседей в близлежащем лесу.
Тем не менее, этот подход к обучению также использовался в нескольких странах по всему миру.
В Швеции концепция Forest School была создана по модели экс-военного Госты Фрома (Gösta Frohm). Здесь Лесные Школы назывались «школами дождя или света» («Rain or Shine schools»). Данная фраза означает «при любой погоде».
Немецкие лесные детские сады, также известные как «Waldkindergarten» или «waldkitas», начали появляться в Германии в 1960-х годах, но первая немецкая лесная школа была официально признана государственным детским садом в 1993 году. В конце 2017 года число таких детских садов в Германии превысило 1500.
Лесные детские сады “Bush kindergarten” или “bush kindy” были основаны в Австралии в 2011 году Дугом Фаргером (Doug Fargher), педагогом, который был заинтересован в благополучии и в развитии детей. Движение призывает детей и педагогов выйти за рамки ограниченной и традиционной среды обучения, и организовывать образовательный процесс на открытом воздухе и на природе.
Японская лесная школа Мори-но-ие (Mori-no-ie) завоевала поддержку в японском обществе, и стремилась вывести детей из стрессовых жизненных условий и мира высоких технологий, и привести их к единению с природой.
Основными видами деятельности Forest School являются еженедельные встречи, мастер-классы, лагеря, проектные исследования, экспедиции и т. д.
Психолог Л. Выготский в своем исследовании выяснил, что дети лучше учатся и развиваются в социальной среде, со сверстниками, занимаясь исследованиями в группах. Фасилитатор должен сопровождать активность ребенка, просто оказывая поддержку со стороны.
Для детей учиться новому, пробовать и добиваться чего-то самостоятельно важно для формирования у них чувства уверенности в себе и смелости.