Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin sosial sifarişi əsasında “Forest School Azerbaijan” tərəfindən “Atalar məktəbi” proqramının icrasına start verilib. Layihə Sosial Xidmətlər Agentliyinin ailələrin çətin həyat şəraitinə düşməsinin qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirdiyi maarifləndirmə tədbirləri çərçivəsində valideynlərin məsuliyyətli valideynlik bacarıqlarının artırılmasına xidmət edir.
“Atalar məktəbi” proqramının əsas məqsədi ataların valideynlik prosesində iştirakının gücləndirilməsi, ailədaxili münasibətlərin sağlam və dayanıqlı əsaslar üzərində qurulması, oğlan və qız uşaqlarının ailədə bərabər dəyərə malik fərdlər kimi qəbul olunmasının təşviqi, uşaqların fiziki və psixoloji inkişafının daha təsirli şəkildə dəstəklənməsidir. Layihə çərçivəsində müvafiq sahə üzrə bilik və bacarıqlara malik, geniş auditoriya ilə işləmək təcrübəsi olan 10 təlimçi (fasilitator) seçilib və onlar üçün xüsusi hazırlıq təlimləri təşkil edilib. Təlimləri tamamlayan fasilitatorlar cari ilin dekabr ayı ərzində bölgələrdə atalar üçün maarifləndirici təlimlərə və müzakirə sessiyalarına başlayıblar.
Proqram Bakı şəhərinin Sabunçu və Binəqədi rayonlarını, Sumqayıt, Gəncə və Lənkəran şəhərlərini, Abşeron rayonunun Xırdalan şəhərini, Masallı, Cəlilabad, Tovuz və Şəmkir rayonlarını əhatə edir. Ümumilikdə 250 ata layihəyə birbaşa cəlb olunacaq.
Artıq Cəlilabad və Lənkəranda ilk tədbirlər keçirilib. Hər iki tədbirə, ümumilikdə, 50-dən çox iştirakçı cəlb olunub. Tədbirin məqsədi “Atalar məktəbi” proqramı vasitəsilə ailə institutunun möhkəmləndirilməsinə, məsuliyyətli valideynlik mədəniyyətinin genişləndirilməsinə və uşaqların rifahının artırılmasına töhfə verməkdir. Beynəlxalq tədqiqatlar da göstərir ki, bu kimi proqramlar nəticəsində ataların aktiv iştirakı çətin həyat şəraitində yaşayan ailələrin rifah halını yaxşılaşdırır. Eyni zamanda, sağlam ata-övlad münasibətləri uşaqların sosial bacarıqlarını, məktəb nailiyyətlərini və psixoloji dayanıqlığını artırır.

Агентство социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения приступило к реализации программы «Школа отцов», разработанной организацией Forest School Azerbaijan в рамках социального заказа.
Проект направлен на повышение навыков ответственного родительства и проведение просветительских мероприятий, которые помогут предотвратить попадание семей в трудные жизненные ситуации. Основная цель программы — усиление участия отцов в воспитательном процессе, укрепление здоровых внутрисемейных отношений, а также продвижение равного восприятия мальчиков и девочек как членов семьи. Особое внимание уделяется поддержке физического и психологического развития детей.
Для реализации программы были отобраны 10 квалифицированных тренеров, обладающих опытом работы с различными аудиториями. Для них проведены специализированные подготовительные тренинги. Обученные фасилитаторы в декабре текущего года начнут проводить просветительские занятия и дискуссионные сессии для отцов в регионах.
Программа охватит Сабунчинский и Бинагадинский районы Баку, города Сумгайыт, Гянджа и Лянкяран, город Хырдалан, а также Масаллинский, Джалилабадский, Товузский и Шамкирский районы. Всего в проекте примут участие 250 отцов.
5 декабря 2025 года в рамках проекта прошла информационная сессия и презентация программы.
Мероприятие было направлено на представление общественности модели «Школы отцов», разъяснение её целей и задач, а также знакомство с тренерами, которые вскоре приступят к работе в регионах.
Международные исследования подтверждают, что активное участие отцов в воспитании способствует улучшению благосостояния семей, особенно находящихся в сложных жизненных условиях. Кроме того, здоровые отношения между отцами и детьми являются одним из ключевых факторов, повышающих социальные навыки, школьные успехи и психологическую устойчивость детей.